Dobrovolnicko – zážitkový tábor s brontosaurem 2021

Od 29.7. do 14.8.2021 se opět konal na Templštejně tradiční letní dobrovolnicko – zážitkový tábor se základním článkem Hnutí Brontosaurus Fénix. Tábor by určen pro mládež ve věku 15 až 26 let. Zhruba pět hodin denně se pracuje a pak účastníci prožívají hru s prvky larpu a dřevěných bitev. Letošní táborový příběh byl zasazen do období dobývání jihoamerického kontinentu, kdy do Aztécké říše vstoupili španělští conquistadoři a obrátili ji v prach.

I v letošním roce se udělalo neuvěřitelné množství práce o čem se může přesvědčit každý návštěvník. Kdo se nemůže přijít podívat, tak přikládám několik fotografií.

Kompletně se opravila horní vyhlídková plošina, kdy dožilá a zhnilá podlahová plošina z tyčoviny byla nahrazena masivnější konstrukcí z borové kulatiny. Zachováno bylo jen původní zábradlí a lavička. Pro opravu byly suché borovice z vývratů, které bylo nutno nařezat, naštípat, opracovat a hlavně dopravit na vrchol štítové hradby. Vše se nosilo v ručně, včetně kmenů z lesa. Jediná mechanizace byla motorová pila. Práce to byla opravdu těžká. Výsledek však stojí jistě za to. Vzhledem k použitému materiálu doufám, že oprava vydrží nějaký rok. V příštích letech budou opraveny obdobně i další dvě vyhlídkové plošiny, na které letos už nebyly síly.

Další velkou změnou bylo částečné urovnání plochy na předním nádvoří. Kamení v ploše před předním palácem bylo ručně, pomocí živého řetězu vyneseno hahoru pod hradbu jádra, kde oprší a bude použito v dalších letech pro zdění. Vyklizená plocha se pak srovnala a bude zatravněna.

Pokračovali jsme i ve zdění kaverny obalové hradby jádra. Hradba je dozdívána na celou šířku 2 metrů. Vzhledem k nutnosti ručních přesunů poměrně velkého množství kamení a malty pokračují práce pozvolna.

Bylo opraveno kamenné schodiště do hradu a doplněny 3 poslední schody. Tím by schodiště mělo být hotovo. Bude nutné jej vzhledem k velkému provozu a provedení z nasucho kladených kamenů každoročně opravovat. Rozsah by už měl zůstat. Schodiště má nyní 38 schodů a překonává převýšení cca 11 m. Schodiště se stalo poměrně výrazným prvkem hradu.

K táboru už neodmyslitelně patří i pletí, odstraňování náletů a pálení odstraněné biohmoty. Letošní rok nám tyto práce zkomplikovalo vlhké počasí, které přeje růstu zeleně. Přesto se podařilo vyčistit jádro a některé další plochy hradu.

V rámci prací byla postavena i nová latrína.

Veškeré práce jsou prováděny pod dohledem památkářů, kteří nás chodí každý rok pravidelně v průběhu tábora kontrolovat.

Během tábora se udělalo obrovské množství práce. Všem organizátorům chci mnohokrát poděkovat za super tábor a všem zúčastněným za odvedenou práci. I vzhledem k deštivému počasí to byl opravdu výkon. Díky a za rok opět na shledanou.


Komentáře nejsou povoleny.